A A A

Aparatul central

Leadership
Name, Surname Job position Phone E-mail
Vacant (cd) Director 022 222 786
Diana Coșalîc Directoare adjunctă 022 22 2 892 diana.cosalic@aipa.gov.md
Vacant Deputy Director 022 29 26 11
Administration and Сontrol Department
Name, Surname Job position Phone E-mail
Lucia Timofti Șefă direcție 022 212 716 lucia.timofti@aipa.gov.md, daap@aipa.gov.md
Nicoleta Pîntea Șefă adjunctă de direcție 022 212 830 nicoleta.pintea@aipa.gov.md, daap@aipa.gov.md
Victoria Manole Specialistă principală 022 212 716 victoria.manole@aipa.gov.md, daap@aipa.gov.md
Inspections and Control Department
Name, Surname Job position Phone E-mail
Veaceslav Sandu Şef direcţie 022 221 544 veaceslav.sandu@aipa.gov.md, dvt@aipa.gov.md
Victor Rusu Specialist principal 022 221 544 victor.rusu@aipa.gov.md, dvt@aipa.gov.md
Gheorghe Pușcaș Specialist principal 022 221 554 gheorghe.puscas@aipa.gov.md
Feodor Boclinca Specialist principal 022 221 544 feodor.boclinca@aipa.gov.md
Authorization of Payments Department
Name, Surname Job position Phone E-mail
Adrian Popa Şef direcţie 022 223 880 adrian.popa@aipa.gov.md
Elena Huștiuc Șefă adjunctă de direcție 022 223 880 elena.hustiuc@aipa.gov.md, dap@aipa.gov.md
Ludmila Nastas Specialistă superioară 022 223 880 ludmila.nastas@aipa.gov.md
Ala Prohnițchi Specialistă principală 022 223 880 ala.prohnitchi@aiipa.gov.md
Tatiana Gîrbu Specialistă principală 022 212 880 tatiana.girbu@aipa.gov.md
Financial Department
Name, Surname Job position Phone E-mail
Angela Chiurcci Șefă direcție 022 220 509 angela.chiurcci@aipa.gov.md, dfb@aipa.gov.md
Stela Cereteu Specialistă principală 022 220 509 stela.cereteu@aipa.gov.md, dfb@aipa.gov.md
Stela Cojocaru Șef Serviciul executare plăți 022 220 509 stela.cojocaru@aipa.gov.md, dfb@aipa.gov.md
Legal Unit
Name, Surname Job position Phone E-mail
Dumitru Popovici Şef direcţie 022 222 774 dumitru.popovici@aipa.gov.md, dj@aipa.gov.md
Denis Timciuc Specialist principal 022 222 774 denis.timciuc@aipa.gov.md, dj@aipa.gov.md
Mihaela Veverita Specialistă principală 022 222 774 mihaela.veverita@aipa.gov.md, dj@aipa.gov.md
Oleg Calineac Specialist principal 022 222 774 oleg.calineac@aipa.gov.md, dj@aipa.gov.md
Human Resources Service
Name, Surname Job position Phone E-mail
Snejana Țepordei Șefă serviciu 022 292 612 snejana.tepordei@aipa.gov.md
Violina Budeci Specialistă principală 022 292 612 violina.budeci@aipa.gov.md
External Relations Service
Name, Surname Job position Phone E-mail
Elena Stoian Șefă direcție 022 220 386 elena.stoian@aipa.gov.md
Gabriela Botezatu Specialistă principală 022 220 386 gabriela.botezatu@aipa.gov.md
Internal Audit Service
Name, Surname Job position Phone E-mail
Mihaela Vozian Șefă serviciu 022 212 714 mihaela.vozian@aipa.gov.md
Maria Popușoi Internal auditor 022 212 714 maria.popusoi@aipa.gov.md
IT Service
Name, Surname Job position Phone E-mail
Valeriu Galaicu Şef secţie 022 221 514 valeriu.galaicu@aipa.gov.md, it@aipa.gov.md
Victor Diacon Administrator rețea de calculatoare principal 022 221 514 victor.diacon@aipa.gov.md, it@aipa.gov.md
Direcția antifraudă și control intern managerial
Name, Surname Job position Phone E-mail
Marin Miron Şef direcţie (022) 222 785 marin.miron@aipa.gov.md, antifrauda@aipa.gov.md
Daniela Vrabie Specialistă principală (022) 222 785 daniela.vrabie@aipa.gov.md
Direcția monitorizare post achitare
Name, Surname Job position Phone E-mail
Andrei Racu Şef direcţie 022 220 390 andrei.racu@aipa.gov.md
Andrei Cerescu Specialist principal 022 220 390 andrei.cerescu@aipa.gov.md, smp@aipa.gov.md
Direcția implementarea proiectelor LEADER
Name, Surname Job position Phone E-mail
Petru Tîmbur Şef direcţie 022 222 771 petru.timbur@aipa.gov.md
Mihaela Popescu Specialistă principală 022 222 771 mihaela.popescu@aipa.gov.md
Mariana Cazacu Specialistă superioară 022 222 771 mariana.cazacu@aipa.gov.md
Direcția plăți directe
Name, Surname Job position Phone E-mail
Larisa Uțica Șefă direcție 0 22 223 880 larisa.utica@aipa.gov.md, dpd@aipa.gov.md
Iuliana Gorcea Specialistă principală 022 220 382 iuliana.gorcea@aipa.gov.md
Direcția plăți în avans
Name, Surname Job position Phone E-mail
Ștefan Eremia Şef direcţie 022 212718 stefan.eremia@aipa.gov.md
Cristina Filip Șefă adjunctă de direcție 022 212718 cristina.filip@aipa.gov.md
Liliana Grinciuc Specialistă principală 022 212718 liliana.grinciuc@aipa.gov.md
Direcția managementul documentelor și administrare
Name, Surname Job position Phone E-mail
Vladimir Gorea Şef direcţie vladimir.gorea@aipa.gov.md
Ilovan Liubovi Arhivar liubovi.ilovan@aipa.gov.md
Chobanu Olena Secretar administrativ superior olena.choban@aipa.gov.md